30 – lecie Koła PSD w Jarosławiu
25 czerwca nasze Koło obchodziło jubileusz 30-lecia powstania. W tym dniu o godzinie 11.00 w MOK-u rozpoczęliśmy część oficjalną naszych obchodów.
Na nasze zaproszenie przybyli bardzo licznie zaproszeni goście w osobach :
- Pan Waldemar Paluch – Burmistrz Miasta Jarosławia
- Pan Dariusz Tracz – Vice Burmistrz Miasta Jarosławia
- Pan Mariusz Trojak – Vice Starosta Powiatu Jarosławskiego
- Prałat Marian Bocho
- Pan Szczepan Łąka – przewodniczący Rady Miasta Jarosławia
- Pani Anna Śliwińska – Prezes Zarządu Głównego PSD w Warszawie
- Pan Andrzej Mielcarek – prezes Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego PSD w Rzeszowie.
- Pani Renata Chlebowska – Dyrektor wydziału oświaty Urzędu Miasta Jarosław
- Pan Tomasz Kulesza – Radny Powiatu Jarosławskiego
- Pani Elżbieta Śliwińska – Dąbrowska – Radna Powiatu Jarosławskiego
- Pani Ewa Leniart – dyrektor szkoły nr 11 z oddziałem integracyjnym
- Pan Adam Kroczek – vice dyrektor szkoły nr 11 z oddziałem integracyjnym
- Pani Paulina Sowa – Dyrektor Biura Eurodeputowanej Parlamentu Europejskiego Pani Elżbiety Łukacijewskiej
- Pan Tadeusz Słowik – właściciel Restauracji Klasyczna
- Pani Marta Pels – menadżer Restauracji klasyczna
- Pan Dawid Wajda – właściciel apteki Jarosławska
- Pani Małgorzata Zięba – dietetyczka z poradni diabetologicznej w Przeworsku
- Pani Ilona Kuchmynda – kierownik oddziału firmy Geers dobry Słuch
- Pani Zofia Chmielowiec – przedstawiciel firma Stada
- Pani Joanna Miara – przedstawiciel firmy Abbott
- Pan Krzysztof Kurecki – DJ
- Pani Bernadeta Szczypta – dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów
- Pani Danuta Zaremba – prezes Koła PSD w Podleszanach wraz z członkami Koła
- Pana Andrzeja Mielcarka – prezesa koła PSD w Rzeszowie wraz z członkami Koła
- Pani Maria Piwnica – prezes koła PSD w Mielcu wraz z członkami
- Pani Krystyna Woźniak – prezes koła PSD w Przeworsku wraz z członkami
- Pan Zdzisław Chmielowiec – prezes Koła PSD w Nowej Dębie wraz z członkami
- Pani Marzena Graboń – prezes Stowarzyszenie DPJ wraz z członkami
Uroczystości objęli Patronatem Honorowym :
Elżbieta Łukacijewska – Eurodeputowana Parlamentu Europejskiego Waldemar Paluch – Burmistrz Miasta Jarosław Tadeusz Chrzan – Starosta Powiatu Jarosławskiego.
Po powitaniu gości przez Prezesa Grzegorza Grabonia, przedstawiona została historia Koła od jego powstania do dnia obecnego. Brzmi ona tak :
Historia powstania Koła Terenowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Jarosławiu sięga 1989 roku. W tymże roku 16 stycznia w Klubie Osiedlowym „Dedal” Spółdzielni Mieszkaniowej w Jarosławiu na Oś. Kopernika o godzinie 17.00 odbyło się spotkanie, na którym powołano do życia pierwsze w Jarosławiu koło diabetyków. Na spotkanie to przyszło wówczas 150 osób. Takie zainteresowanie było dużym zaskoczeniem dla organizatorów. Z pośród przybyłych wybrano Zarząd i Komisję Rewizyjną Koła.
W skład pierwszego Zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Jarosławiu weszli :
- Prezes – Tadeusz Horwath
- Vice prezes – Stanisław Augustyn
- Sekretarz – Stanisław Lisik
- Skarbnik – Małgorzata Dzierzak
- Członek – Anna Orbonik
W skład pierwszej Komisji Rewizyjnej Koła weszli :
- Przewodniczący – Damian Krauz
- Sekretarz – Barbara Czarniecka
- Członek – Stanisław Kołodziejczyk
- Z-ca członka Józefa Biała
W październiku 1989 roku nastąpiła zmiana w Zarządzie Koła, na stanowisko skarbnika powołano panią Grażynę Litwiak.
Początki Koła nie były łatwe. Koło nie miało lokalu, członkowie Zarządu spotykali się w prywatnych mieszkaniach. Dopiero w 1992 roku Koło dostało swój pierwszy lokal. Był to mały pokoik bez okien w budynku Urzędu Miasta przy ul. Świerczewskiego. Przez lata , parę razy Koło przenosiło się do innej siedziby. Ostatnią siedzibę miało na ul. Kilińskiego 6.
Stowarzyszenie prowadziło bardzo szeroką działalność na rzecz ludzi chorych na cukrzycę. Odbywały się spotkania , na których prowadzone były wykłady zaproszonych lekarzy, szkolenia w zakresie stosowania leków, obsługi glukometrów . Koło organizowało pomoc w zaopatrzeniu członków w igły, strzykawki, słodziki .
Dzięki staraniom Zarządu Koła 15 listopada 1995 powołano w Jarosławiu poradnię dla chorych na cukrzycę. Leczeniem chorych zajęli się lekarze Włodzimierz Ziemiński i Maria Węglarz. Koło rozwijało swoją działalność , organizowało turnusy rehabilitacyjne, nawiązywało współpracę z firmami farmaceutycznymi ,organizowało spotkania integracyjne, dzięki którym ludzie chorzy na cukrzycę nie czuli się wyobcowani , zagubieni i bezradni.
Niestety z powodu problemów lokalowych i finansowych w 2006 roku Koło musiało zawiesić swoją działalność.
Powtórną działalność Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w Jarosławiu podjęło w dniu 24.08.2011r. Na zebraniu założycielskie do restauracji „Klasyczna” pana Tadeusza Słowika przybyło 45 osób. W obecności Pana Janusza Beresia – ówczesnego Prezesa Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego PSD wybrano Zarząd i Komisję Rewizyjną Koła.
Do Zarządu Koła zostali wybrani:
- Grzegorz Graboń – prezes
- Leon Paszko – v-ce prezes
- Henryk Maśkiewicz – sekretarz
- Maria Dechton – skarbnik
- Bożena Majdańska – członek
- Teresa Chmielowska – członek
- Anna Kostka – członek
W skład Komisji Rewizyjnej weszły Panie :
Arletta Podolec – przewodnicząca
- Barbara Dominiak – członek
- Grażyna Tworzydlak – członek
W 2012 roku z Zarządu zrezygnowała A. Kostka, a przybyli :
- Tadeusz Horwath – sekretarz
- Edward Bańko – członek
- Zygmunt Strumski – członek
Siedziba Koła dzięki życzliwości i pomocy Pana Posła Tomasza Kuleszy mieści się w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Książąt Czartoryskich przy ul. Kraszewskiego 39, obecnie szkoła nr 11 z oddziałem integracyjnym
Od samego początku swojego istnienia Stowarzyszenie podejmowało bardzo różnorodne działania na rzecz ludzi chorych na cukrzycę. Prowadzimy odpłatną i nieodpłatną działalność pożytku publicznego na rzecz poprawy sytuacji prawnej, ekonomicznej i zdrowotnej osób chorych na cukrzycę . Działania te prowadzi dla członków zrzeszonych w Kole jak również dla osób niezrzeszonych , mieszkańców powiatu jarosławskiego. Zarząd Koła PSD w Jarosławiu może prowadzić tak szeroko zakrojone kampanie dzięki startom w otwartych konkursach i dotacjom otrzymanym na realizację zadań publicznych zleconych przez Urząd Miasta Jarosław , Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie , realizuje także zadania ze Starostwa Powiatowego w Jarosławiu .
Od 2013 roku przy Kole została utworzona Świetlica Środowiskowa dla diabetyków – obecnie działająca pod nazwą Klubu Diabetyka od 2016r..
W Klubie Diabetyka organizowane są zajęcia rękodzieła artystycznego, warsztaty zdrowego odżywiania , kursy komputerowe , wykłady i prelekcje lekarzy, wyjścia do Biblioteki Miejskiej na seanse filmowe , wyjazdy do Teatru.
Przy Kole uruchomione zostały : sekcja sportowa nordic walking i fitness dla seniorów oraz sekcja dzieci i młodzieży .
Od 2012 roku Koło jest współorganizatorem Pielgrzymki Diabetyków z Podkarpacia do Obrazu Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin w Jarosławskiej Kolegiacie . Co rocznie w tej pielgrzymce – sympozjum 13 –go maja uczestniczy około 300 – 500 osób chorych na cukrzycę ich rodzin i znajomych.
Zarząd Koła w 2014 roku realizował program Komisji Europejskiej „ Moja Zdrowa Rodzina” , była to akcja skierowana do dwóch województw w Polsce tj. kujawsko – pomorskiego i podkarpackiego . Celem akcji było zwiększenie konsumpcji warzyw i owoców przez dzieci , kobiety w ciąży i osoby starsze 65+ . W ramach tego programu , nasi członkowie otrzymywali warzywa i owoce przez cały rok.
Dzięki współpracy z Podkarpackim Bankiem Żywności od 2014 roku do dnia dzisiejszego członkowie naszego Koła otrzymują produkty spożywcze . Od 2017 roku Koło korzysta z drugiego programu – jest to program „Pomoc najbardziej potrzebującym osobom w Kole i powiecie” , w ramach tego programu członkowie Koła bezpłatnie otrzymują z Tesco pieczywo, warzywa i owoce.
Oprócz tych wszystkich przedstawionych działań koło organizuje
– spotkania integracyjne z okazji Dnia Diabetyka, Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, Opłatek, Andrzejki, spotkania wigilijne , Dzień Kobiet ,spotkania integracyjne w plenerze z innymi Kołami, wycieczki krajoznawcze.
Jarosławskie Koło jako pierwsze w Polsce zorganizowało „Szkołę cukrzycy” czyli cykl 8 wykładów edukacyjnych na temat cukrzycy , powikłań cukrzycy, zdrowego odżywiania i roli wysiłku fizycznego.
Koło w sumie było organizatorem 4 – ch edycji „szkoły cukrzycy” – 2 razy dla członków Koła i mieszkańców powiatu , 1 raz dla młodzieży szkolnej z jarosławskich szkół , i 1 raz dla zakładu pracy LEAR w którym pracuje 3000 osób.
Władze samorządowe w Jarosławiu dostrzegły nasze działania o czym świadczy przyznana przez Burmistrza Miasta Jarosławia w 2013 roku nagroda JAROSŁAWA w kategorii ochrona zdrowia.
Corocznie Stowarzyszenie organizuje badania przesiewowe skierowane do mieszkańców powiatu jarosławskiego , realizuje zadania publiczne z zakresu profilaktyki uzależnień, sportu i kultury fizycznej i ochrony zdrowia .
Podsumowując 30 lat działalności Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Jarosławiu Zarząd i członkowie zapewniają, że w dalszym ciągu dokładać będą wszelkich starań aby służyć swoją wiedzą i pomocą mieszkańcom naszego powiatu. Nowe wyzwania przed nami, będziemy stawiać im czoło.
Po odczytaniu historii Koła nastąpiła bardzo miła chwila , a mianowicie przyznanie z tej okazji dyplomów i odznaczeń zasłużonym członkom Koła oraz wręczenie pamiątek jubileuszu. I tak :
Dyplomy uznania otrzymali :
- Maria Gacek
- Mikłasz Krystyna
- Maria Drapała
- Arleta Podolec
- Halina Matusz
- Janina Burblis
- Teresa Cholewa
- Stanisław Kohyt
- Bogdan Tworzydlak
- Lesław Maziarz
- Czesława Maśkiewicz
- Henryk Maśkiewicz
- Anna Alechnowicz
- Halina Matrejek
- Helena Kruzel
- Emilia Wiercioch
- Janina Kut
- Alina Szpunar
- Aniela Samagalska
Honorowe złote odznaki „ Za zasługi dla PSD” otrzymali :
- Teresa Pietruszka
- Bożena Łuc
- Anna Dryl
Honorowe odznaki srebrne „ Za zasługi dla PSD” otrzymali :
- Zbigniew Dryla
- Maria Maksymowicz
- Zygmunt Strumski
- Halina Mańkowska
- Marzena Graboń
- Maria Penkal
- Teresa Hałys
- Anna Szybiak
Medale za zwycięstwo nad cukrzycą otrzymali :
- Grzegorz Graboń – złota
- Stanisław Jazienicki – srebrna
- Krystyna Kurpiel – srebrna
- Stanisława Bałanda – srebrna
Statuetki za działalność na rzecz osób z cukrzycą otrzymali:
- Maria Dechton
- Edward Bańko
Statuetki w dowód wdzięczności za rozwój Koła PSD Jarosław otrzymali :
- Elżbieta Łukacijewska
- Tomasz Kulesza
- Tadeusz Słowik
- prałat Marian Bocho
- Waldemar Paluch
- Dariusz Tracz
- Renata Chlebowska
- Danuta Zaremba
Po wręczeniu odznaczeń Prezes Koła zebrał gratulacje od przybyłych gości, odebrał pamiątkowe grawertony i listy gratulacyjne.
Na zakończenie części oficjalnej wszyscy wysłuchali krótkiego recitalu w wykonaniu solistek Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki : Natalii Gral i Justyny Wota oraz solistki Jarosławskiej Sceny Piosenki Aktorskiej – Marty Moszyńskiej. Solistki przygotował Pan Wiktor Marut.
Po części artystycznej zaproszeni goście i członkowie Koła udali się na wspólny obiad i spotkanie integracyjne przy muzyce do Sali Sanu Pana Tadeusza Słowika, gdzie również nie zabrakło okolicznościowego tortu, który wszystkim bardzo smakował. Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.