Nasze letnie wycieczki

Nasz sezon wycieczkowo-sportowy rozpoczął  23 lipca wyjazd do Krzyżtoporu i Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie.

Krzyżtopór to ruiny powstałej w latach 1621–1644 rezydencji pałacowej otoczonej fortyfikacjami bastionowymi położonej w miejscowości Ujazd w województwie świętokrzyskim. Była to jedna z największych budowli pałacowych w Europie przed powstaniem Wersalu. Od 2018 ma status pomnika historii. Obiekt jest udostępniony do zwiedzania. Zwiedzanie zamku możliwe jest za dnia oraz w wybrane noce. Udostępnionych jest 5 tras zwiedzania zamku.

Muzeum Bombki Choinkowej  – prywatne muzeum położone w Nowej Dębie. Placówka jest przedsięwzięciem Janusza Bilińskiego – właściciela przedsiębiorstwa Firma Biliński, produkującego ozdoby choinkowe.

Muzeum powstało w 2012 roku i jest owocem kilkunastoletniej pasji kolekcjonerskiej jego właściciela. Wystawa obejmuje kilka tysięcy eksponatów, umieszczonych na choinkach. Część choinek jest ubrana tematycznie, m.in. w stylu amerykańskim, francuskim, norweskim, witoriańskim czy nawiązującym do Halloween. Wśród eksponatów wyróżniają się wyroby na rynek duński: stylizowane na jaja Fabergé oraz wyprodukowane z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena. Znajdują się tu również ozdoby w kształcie budynków z terenu Podkarpacia (m.in. zamków w Krasiczynie i Łańcucie oraz kościoła w Komańczy) oraz bombki firmowe.
Integralną częścią zwiedzania muzeum jest prezentacja procesu powstawania i zdobienia bombek.

21 sierpnia grupą 20 – osobową udaliśmy się na Roztocze, a dokładnie do Szczebrzeszyna i Zwierzyńca. Zwiedziliśmy te miejscowości z Panią Przewodnik oraz odbyliśmy rajd nordic walking.

Szczebrzeszyn to miasto w Polsce w województwie lubelskim, siedziba nad rzeką Wieprz.

Położony jest w historycznej ziemi chełmskiej. Niegdyś gród obronny na trakcie kijowskim. Prywatne miasto szlacheckie lokowane w 1352 roku położone było w XVI wieku w województwie ruskim.

Szczebrzeszyn posiada prawa miejskie od 1352 roku (nadane przez Kazimierza Wielkiego); w czasie reformacji miasto było ośrodkiem kalwińskim. Ścierały się tutaj różne kultury i religie: katolicy, żydzi, kalwini, bracia polscy. O przeszłości świadczą pozostałe budowle: barokowy przyklasztorny kościół św. Katarzyny, cerkiew o charakterze obronnym z XV wieku, synagoga. Obrazu dopełnia jeden z najstarszych żydowskich cmentarzy – kirkut ze swoimi macewami.

Miasto to znane jest m.in. z wiersza Jana Brzechwy ze słowami „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie”, dlatego umieszczono tu drewniany pomnik świerszcza grającego na skrzypcach przy malowniczym źródełku. W całym mieście jest kilka pomników świerszczy, m.in. przed Ratuszem.

Zwierzyniec zawdzięcza istnienie Ordynacji Zamojskiej, której działalność gospodarcza była oparta na pozyskiwaniu i przetwarzaniu bogactw pochodzących z okolicznych lasów.

Zwierzyniec powstał w 1593, cztery lata po założeniu ordynacji. Prawdopodobnie już na początku XVII wieku, funkcjonował jako letnia rezydencja rodziny Zamoyskich. Zalążkiem osady był dwór myśliwski zbudowany nad stawem. Niedaleko dworu funkcjonował wielki zwierzyniec otoczony wysokim płotem, w którym trzymano m.in. jelenie, sarny, łosie i dziki. W ogrodzie, na wodzie stał pałacyk letni (Lusthaus) należący do Gryzeldy z Zamoyskich Wiśniowieckiej, matki króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego.

W 1773 IX ordynat, Jan Jakub Zamoyski, urządził w Zwierzyńcu fabrykę porcelany i mydła. W 1812 do Zwierzyńca została z Zamościa przeniesiona siedziba Ordynacji Zamojskiej. W XIX wieku działał tartak, browar, fabryka posadzek, fabryka bryczek, fabryka maszyn rolniczych, hotel z restauracją, a nawet sąd gminny okręgowy.

W latach 1940–1944 Niemcy hitlerowscy utworzyli w Zwierzyńcu obóz dla ludności cywilnej oraz obóz przejściowy, a od grudnia 1942 dla ludności wysiedlanej z Zamojszczyzny, w tym wielu Dzieci Zamojszczyzny. Szacuje się, że w obozie osadzono 24 000 więźniów, w tym 7 000 dzieci, z których ponad 200 zmarło. Na tym terenie znajduje się obecnie rzymskokatolicki kościół parafialny pw. Matki Bożej Królowej Polski z II połowy XX wieku.

Podczas okupacji hitlerowskiej, w lipcu 1941 roku Niemcy utworzyli getto dla żydowskich mieszkańców. Przebywało w nim około 400 Żydów. W 22 października 1942 roku zostali wywiezieni do obozu zagłady w Bełżcu.

Na koniec zwiedzania wstąpiliśmy do tamtejszego browaru na degustację produkowanego tam piwa.

Ostatnim letnim wyjazdem była wycieczka 12 września  do Kopalni Soli w Bochni , połączona z rajdem po Parku 400-lecia u podnóża zamku w Nowym Wiśniczu. Park u podnóża zamku Kmitów i Lubomirskich upamiętniający 400-lecie powstania Nowego Wiśnicza jest nowym obiektem na mapie turystycznej Małopolski.

Kopalnia Soli Bochnia – nieczynna wydobywczo kopalnia soli w Bochni, w Polsce, w której eksploatację prowadzono od 1251 do 1990 roku. Zabytkowy obiekt jest czynny dla ruchu turystycznego i leczniczego. Jest polskim pomnikiem historii, a w 2013 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najstarsza kopalnia soli w Polsce.

 

 

 

 

 

 

 

Możesz również polubić…

Skip to content