Światowy Dzień Cukrzycy

Obchody  Światowego Dnia Cukrzycy zostały  zorganizowane przez Koło Terenowe Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Jarosławiu 25 listopada.

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest przez ponad 200 organizacji członkowskich Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) , jak i przez inne stowarzyszenia i organizacje, lekarzy, osoby zawodowo zajmujące się opieką medyczną oraz wszystkich zainteresowanych tematem cukrzycy.

Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości szerokich kręgów społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą. Światowy Dzień Cukrzycy przypomina, że liczba przypadków cukrzycy wzrasta i nadal będzie wzrastać, o ile nie zostaną podjęte natychmiastowe działania prewencyjne.

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest każdego roku w dniu 14 listopada. Właśnie tego dnia w 1891 r. urodził się Frederick Banting, który wraz Charles’em Best jako pierwszy sformułował przemyślenia, które doprowadziły do odkrycia insuliny w 1922 roku. Chociaż większość wydarzeń związanych z obchodami Światowego Dnia Walki z Cukrzycą ma miejsce 14 listopada lub w pobliskich dniach, to kampania tematyczna jest prowadzona poprzez cały rok.

Oprócz Członków Koła Terenowego PSD na obchody przybyli zaproszeni goście w osobach :

Burmistrz Miasta Jarosławia  Waldemar Paluch,Wice Starosta Powiatu Jarosławskiego  Mariusz Trojak,Radny Powiatu Jarosławskiego  Tomasz Kulesza, Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza Ewa Leniar, Właściciel Restauracji Klasyczna Tadeusz Słowik, Dyrektor Centrum Kultury i Promocji Miasta Jarosławia Tomasz Wywrót, Prezes Oddziału Wojewódzkiego PSD w Rzeszowie  Andrzej Mielcarek, delegacja Koła Terenowego PSD z Przeworska  z Prezes Krystyną Woźniak, a także Zarząd i członkowie Stowarzyszenia Diabetycy Powiatu Jarosławskiego.

W naszych obchodach udział wzięli również uczniowie jarosławskich szkół wraz z opiekunami, którzy  wystąpili w ramach ogłoszonego przez nasze Koło konkursu na wiersz, bądź piosenkę o cukrzycy.

Prezes Oddziału wojewódzkiego PSD z Rzeszowa Pana Andrzeja Mielcarek i Prezes Koła Terenowego PSD Pan Grzegorz Graboń wręczyli odznaczenia i okolicznościowe medale.

Odznaka „Złote Serce” Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków jest odznaczeniem przyznawanym członkom PSD za aktywną działalność społeczną w ramach Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Odznakę nadaje Zarząd Główny PSD na wniosek jednostek terenowych PSD.

„Złote serce” otrzymały : Maria Dechton i Anna Dryla

Odznaka „Ambasador Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków” jest odznaczeniem przyznawanym za wyróżniającą się działalność dla dobra Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz osób z cukrzycą. Odznakę można przyznać lekarzom, pielęgniarkom i innemu personelowi medycznemu, jak również sponsorom, darczyńcom, partnerom i innym osobom lub instytucjom/organizacjom, które przyczyniają się do rozwoju działalności PSD, pomagają, współpracują i wykazują troskę o osoby z cukrzycą. Odznakę nadaje Zarząd Główny PSD na wniosek jednostek terenowych PSD.

„Ambasadora Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków” otrzymali :

Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch, Burmistrz Miasta Jarosławia  Dariusz Tracz, Restauracja „Klasyczna” Pana Tadeusza Słowika, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu i Szkoła Podstawowa Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza

Medale 100-lecia odkrycia insuliny otrzymali :

Krystyna Mikłasz, Maria Maksymowicz, Janina Burblis, Emilia Wiercioch, Danuta Ciećkiewicz, Agnieszka Pisarczyk, Maria Grabuś, Anna Mołoń, Antoni Walczyszyn.

Ostatnim punktem naszego spotkania był  konkurs na wiersz, bądź piosenkę o cukrzycy. Konkurs został ogłoszony przez Koło Terenowe PSD w ramach realizacji zadania publicznego , zleconego przez Gminę Miejską Jarosław.

Jako pierwsi wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha: Barnaba Czyrek, Dominik Pinkowski, Kacper Ilasz. Wysłuchaliśmy w ich wykonaniu wiersze.

Następnie wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza: Milena Bar, Zofia Markowicz, Karolina Skop. Zaprezentowali nam piosenki .

Na koniec wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 9 im. Tadeusza Kościuszki: Paulina Hawryłko, Kamila Wielgos. Przedstawili nam wiersze.

Uczniowie Szkoły podstawowej Nr 6 im. Ks. Piotra Skargi , którzy nie mogli wystąpić w tym dniu, swój występ zaprezentowali nam 2 grudnia, po wykładzie , który w tym terminie został zorganizowany.

Wystąpili wtedy: Michał Kryjomski, Miłosz Kwoka, Brajan Miś, Laura Koprowicz, Ola Cichoń, Weronika Kukla, Marcelina Wojtuś, Lena Kubisz, kalina Michalska i Hanna Iwanowicz.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody zakupione przez Zarząd Koła PSD.

Po części oficjalnej goście zaproszeni i członkowie Koła udali się na wspólny poczęstunek.

 

 

 

 

 

 

 

Możesz również polubić…

Skip to content