Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Światowy Dzień  Walki z Cukrzycą został ustanowiony w 1991 roku przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (IDF) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako odpowiedź na wyraz obaw związanych z nasilającym się występowaniem cukrzycy na całym świecie.

Od 1991 roku popularność tego dnia wzrosła i obecnie jest on obchodzony przez ponad 350 milionów  ludzi na całym świecie. W jego obchodach uczestniczą nie tylko chorzy na cukrzycę , ale również osoby ze środowisk opiniotwórczych, lekarze, dzieci i dorośli.

Głównym celem promocji tego dnia jest zwiększenie świadomości szerokich kręgów społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą przypomina , że liczba chorych na cukrzycę wzrasta i nadal będzie wzrastać, o ile nie zostaną podjęte natychmiastowe działania prewencyjne.

Dzień ten obchodzony jest co roku 14 listopada, bo właśnie w tym dniu w 1891 roku urodził się Frederick Banting, jeden z odkrywców insuliny, laureat nagrody Nobla.

W tym roku w związku z panującą pandemią korono wirusa w naszym kraju nasze Stowarzyszenie przeniosło obchody tego dnia na wcześniejszy termin – 9 i 10 lipiec.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą dotyczy nie tylko osób zmagających się z chorobą, ale również jest ostrzeżeniem dla każdego, kto uważa, że problem cukrzycy go nie dotyczy. Często nie zdajemy sobie sprawy, że nieprawidłowa dieta, nieregularne spożywanie posiłków oraz niska aktywność fizyczna może   w konsekwencji prowadzić do cukrzycy. Szacuje się, że połowa cukrzyków nie wie o swojej chorobie.

Cukrzyca jest poważnym zaburzeniem metabolicznym, który objawia się wysokim poziomem glukozy we krwi. Cukrzyca dzieli się na dwa typy – typ I oraz typ II – różnią się miedzy sobą przyczynami rozwoju, przebiegiem i sposobem leczenia.
Szacuje się, że ok. 80% populacji chorych na cukrzycę typu II to osoby otyłe. Otyłość i nadwaga, czyli wskaźnik BMI powyżej 25 oznaczają podwyższone ryzyko wystąpienia cukrzycy. Z badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w roku 2030 liczba chorych na cukrzycę sięgnie 366 mln na świecie. Cukrzyca stała się chorobą cywilizacyjną naszych czasów i zaczyna dotykać każdego z nas. Dlatego też powinniśmy przeanalizować nasz styl życia i podjąć kroki mające na celu wyeliminowanie ryzyka zachorowania.

Należy pamiętać, że cukrzycę wywołują nie tylko skłonności genetyczne, ale również brak ruchu, nadwaga, zła dieta oraz nieregularne spożywanie posiłków.

Wszystkim uczestnikom przy wejściu zmierzono temperaturę i zdezynfekowano ręce.

Na sali odbyły się badania poziomu glukozy we krwi i ciśnienia.

Obchody w Restauracji „Klasyczna”  rozpoczęły się odczytaniem okolicznościowego referatu, który pierwszego dnia odczytał Prezes G. Graboń , drugiego dnia przedstawił zebranym Wice Prezes E. Bańko. Odczytano również skierowany do uczestników list Burmistrza Miasta Jarosławia Pana Waldemara Palucha.  Gościem , który przyjął zaproszenie na nasze święto był Pan Dawid Wajda  właściciel Apteki „Jarosławska”

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą jak co roku był okazją do nagrodzenia Członków Stowarzyszenia , którzy wyróżniali się pracą i zaangażowaniem na rzecz Koła.

W tym roku nagrodzono 9 osób. Nagrody – albumy o różnej tematyce zakupiono ze środków Gminy Miejskiej Jarosław, ponieważ Światowy Dzień Walki z Cukrzycą był realizacją zadania publicznego realizowanego przez nasze Stowarzyszenie.

Wszyscy uczestnicy po części oficjalnej zjedli wspólny obiad, w miłej atmosferze spędzili dwa popołudnia.

DSC08284 DSC08289 DSC08290 DSC08293 DSC08296 DSC08311 DSC08326 DSC08334 DSC08336

 

Możesz również polubić…

Skip to content