Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Światowy Dzień walki z Cukrzycą to międzynarodowe święto , obchodzone corocznie 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Frederika Bantinga, ustanowione przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną w 1991 roku – w 70-tą rocznicę odkrycia hormonu.

W 2006 roku Federacja rozpoczęła kampanię „Zjednoczeni na Rzecz Cukrzycy”, mającą na celu zwiększenie ogólnej świadomości społeczeństwa na temat cukrzycy. Uznano za konieczne zwiększenie wysiłków w celu promowania             i poprawy ludzkiego zdrowia, a także zapewnienia lepszego dostępu do leczenia  i edukacji diabetologicznej.

„Kobieta i mężczyzna – czy cukrzyca  ma płeć?” – pod takim hasłem odbyły się w tym roku obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.

Tegoroczne obchody zorganizowało nasze Koło przy współudziale Zarządu Stowarzyszenia Diabetycy Powiatu Jarosławskiego.

Na tegoroczne obchody tego święta złożyło  się kilka etapów.

Pierwszym etapem tegorocznych obchodów była prelekcja wygłoszona przez Panią dietetyk Małgorzatę Zięba na temat zdrowego żywienia. Spotkanie to odbyło się we wrześniu  w siedzibie Koła PSD przy ul. Kraszewskiego. Prelekcja połączona była z zajęciami praktycznymi, czyli własnoręcznym zrobieniem zdrowego śniadania.

Drugim etapem były zorganizowane przez nasze Koło i stowarzyszenie DPJ badania przesiewowe skierowane do wszystkich mieszkańców powiatu jarosławskiego. Odbyły się one 20 października w holu Galerii Pruchnicka.             W tym dniu w godzinach od 9.00 do 13.00 wszyscy chętni mogli przy naszym stanowisku zmierzyć sobie poziom cukru, ciśnienie tętnicze, słuch i wzrok. Badanie słuchu prowadzili przedstawiciele Firmy GEERS, a badanie wzroku pracownicy Salonu Vision Optyk. W trakcie badań członkowie Zarządów obu stowarzyszeń  rozdawali robiącym badania suplementy diety i ulotki informacyjne związane tematycznie z cukrzycą i jej powikłaniami.

Kulminacyjne spotkanie z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą odbyło się 24 października w Sali Sanu przy ul. Piekarskiej. Było ono okazją do wygłoszenia okolicznościowego referatu oraz wręczenia odznaczeń osobom, które swoją pracą i zaangażowaniem miały duży wpływ na rozwój i pracę środowiska diabetyków w naszym powiecie.

Wśród gości honorowych przybyłych na spotkanie byli : Wiceburmistrz Miasta Jarosławia Pan Dariusz Tracz, Sekretarz Starostwa Powiatowego w Jarosławiu Pan Stanisław Sopel, Dyrektor Podkarpackiego Banku Żywności w Rzeszowie Pani Dorota Rosińska – Jęczmienionka, Dyrektor Biura Eurodeputowanej Parlamentu Europejskiego Elżbiety Łukacijewskiej Pani Karolina Chrząstek, Wice Przewodniczący Rady Miasta Jarosławia Pan Tadeusz Słowik, Radna Miasta Jarosławia Pani Grażyna Prząda oraz delegacje z zaprzyjaźnionych Kół PSD :  z Przeworska z Panią  Prezes Janiną Mroczyńską i z Podleszan z Panią Danutą Zaremba.

Po odczytaniu referatu na temat powikłań cukrzycowych u kobiet , nastąpił bardzo miły moment, a mianowicie wręczenie odznaczeń. Złote  Honorowe Odznaki „Za zasługi dla PSD” otrzymali : Wice Burmistrz Dariusz Tracz, Dyrektor  PBŻ Dorota Rosińska-Jęczmienionka oraz Wice Prezes naszego Koła PSD Edward Bańko. Srebrne Odznaki „Za zasługi dla PSD” otrzymali : Dyrektor Biura E. Łukacijewskiej  Karolina Chrząstek, Radna Grażyna Prząda, Wice Prezes DPJ Bożena Łuc, Członek Komisji Rewizyjnej Koła PSD Anna Dryla oraz nasz DJ Krzysztof Kurecki. Dyplomy otrzymali : Członek Zarządu Koła PSD Arleta Podolec oraz Członek Koła PSD Teresa Pietruszka. Okolicznościowy grawer z podziękowaniami od obu Kół otrzymał Tadeusz Słowik.

Po okolicznościowych wystąpieniach zaproszonych gości i wspólnym obiedzie wszyscy zebrani na Sali do późnych godzin wieczornych bawili się przy muzyce serwowanej tradycyjnie już przez naszego zaprzyjaźnionego DJ Krzysztofa.

DSC03230 DSC03271 DSC03489 DSC03499 DSC03592 DSC03506 IMG_20171020_092902 IMG_20171020_092121_BURST001_COVER

Możesz również polubić…

Skip to content