Szkoleniowa sobota

Jarosław 7 maj 2016 r.

7 maja br. w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Książąt Czartoryskich odbyło się szkolenie skierowane do pacjentów z cukrzycą oraz złą przemianą materii,  w tym z wysokim cholesterolem. Organizatorem szkolenia było Centrum Medyczne MEDYK z Rzeszowa oraz Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Terenowe w Jarosławiu.

Szkolenie składało się z wykładu lek. med. Stanisława Mazura – spec. chorób wewnętrznych, kardiologa, przedstawionego  w ramach programu „STOP cukrzycy w Rzeszowie i na Podkarpaciu” , wykładu lek. med. Jadwigi Bujny – spec. chorób wewnętrznych , diabetologa na temat „ Wpływ zaburzeń snu, papierosów, alkoholu, kawy, herbaty itd. na wyrównanie cukrzycy.” oraz wykładów pielęgniarek z Przychodni ALMED w Jarosławiu. Pani Ewelina Józefowicz przedstawiła zebranym wykład na temat błędów dietetycznych        w cukrzycy  i pielęgnacji stóp w cukrzycy, natomiast Pani Elżbieta Romaniak przedstawiła tematy: Przyczyny błędnych wyników pomiarów przy użyciu glukometru, wysiłek fizyczny w cukrzycy i w jaki sposób ustrzec się błędów przy podawaniu insuliny.

W trakcie spotkania wszyscy chętni mieli możliwość sprawdzenia czy cukrzyca jest poprawnie wyrównana, czy nie ma wysokiego cholesterolu oraz czy nie ma uszkodzenia nerek ,poprzez badania :

– krwi (HbA1C, kreatynina, eGFR)

– lipidogram

– moczu ( mikroalbuminuria, kreatynina, UACR).

Badania te za darmo wykonuje Centrum Medyczne MEDYK w ramach wyżej wspomnianego programu w różnych instytucjach Podkarpacia.

Koordynatorem całej akcji była Pani Aleksandra Grzywacz.

 

Ze strony PSD Koła Terenowego w Jarosławiu wykłady przedstawione tego dnia to realizacja zadania publicznego „ Kształtowanie wśród chorych na cukrzycę postaw prozdrowotnych a zwłaszcza związanych z profilaktyką alkoholową”.

W szkoleniu, które rozpoczęło się o godzinie 9.00, a zakończyło się o godzinie 13.00 wzięło udział 140 osób ,  z czego 100 osób skorzystało z możliwości wykonania darmowych badań krwi  i moczu.

Na zaproszenie Prezesa Koła Grzegorza Grabonia w spotkaniu udział wzięły jarosławskie Amazonki z Panią Prezes Martą Zadorożną na czele, które miały swoje stoisko z materiałami informacyjnymi na temat swojego Stowarzyszenia.

Osoby przybyłe w sobotę  na spotkanie miały bardzo duży wybór tematów do wysłuchania , podanych w bardzo przystępny i ciekawy sposób. Wiadomości podane przez prelegentów dotyczyły bardzo różnych tematów.

O alkoholu dowiedzieliśmy się, że ma dużo kalorii, jest ich w nim więcej na gram niż w węglowodanach i trochę mniej niż w tłuszczach. Alkohol sprzyja tyciu. 2 litry piwa zawierają zazwyczaj pomiędzy 800 – 1000 kalorii i wysoki indeks glikemiczny, 2 średnie lampki wina (175 ml każda) zawierają od 300 – 350 kalorii

Czynniki, które mogą mieć wpływ na błędne pomiary przy użyciu glukometru to:

 • Zabrudzone ręce
 • Zbyt mała kropla krwi
 • Próbka krwi nie powinna być wyciskana- pojawia się więcej płynu, czyli osocza
 • Niewłaściwa temperatura otoczenia
 • Zbyt duża wilgotność powietrza
 • Przecieranie miejsc nakłucia alkoholem, który nie odparował jeszcze przed pomiarem
 • Nieprawidłowe zakodowanie glukometru
 • Używanie przeterminowanych pasków testowych

Co zrobić, aby zminimalizować czynniki wpływające na błędne pomiary:

 • Przed wykonaniem pomiaru, należy dokładnie umyć ręce w letniej wodzie. Zabrudzenia rąk mogą mieć wpływ na fałszowanie pomiaru. Dłonie nie powinny być posmarowane kremem lub innymi kosmetykami.
 • Dla uzyskania odpowiedniej ilości krwi należy umyć dłonie w ciepłej wodzie przyśpieszy to krążenie krwi. W momencie nakłuwania mocno należy docisnąć końcówkę nakłuwacza do skóry.
 • Jeżeli stosujemy środki oczyszczające, dezynfekujące należy odczekać, aż odparują przed wykonaniem pomiaru.
 • Przed pomiarem należy sprawdzić datę ważności pasków do glukometru, a także warunki w jakich były przechowywane.
 • Należy unikać temperatury powietrza wyższej lub niższej niż podaje producent. Glukometry są mało odporne na niskie temperatury, wiec jeżeli będziemy w takiej przebywać to do izolujmy (np. po przez włożenie do wewnętrznej kieszeni).
 • Glukometr podobnie jak inne urządzenia elektroniczne nie powinien być przechowywany w warunkach, gdzie panuje zbyt duża wilgotność powietrza (np. przechowywanie glukometru w łazience).

Wysiłek fizyczny jest bardzo istotnym elementem zdrowego stylu życia. Aktywność fizyczna daje wiele korzyści m.in. powoduje zwiększenie wrażliwości tkanek na insulinę, zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę, co    z kolei przyczynia się do niższych wartości  glikemii, a także pomaga kontrolować masę ciała.

Każdy dobrze wyedukowany pacjent (u którego brak przewlekłych powikłań i posiada zadowalające glikemię) może podejmować niemal każdy wysiłek fizyczny.

Należy jednak pamiętać, iż osoby stosujące insulinę, muszą odpowiednio przygotować się do podejmowania regularnej aktywności fizycznej. Każdy musi dostosować do siebie indywidualny schemat postępowania podczas wysiłku.

Nie sposób nawet w skrócie przedstawić tu wszystkie tematy poruszone w trakcie tego spotkania. Na pewno warto było wziąć udział w nim udział.

DSC00035 DSC00039 DSC00040 DSC00042

Możesz również polubić…

Skip to content