VI Pielgrzymka Diabetyków

Tradycyjnie już po raz szósty  diabetycy z Podkarpacia spotkali się  u stóp Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin w Jarosławskiej Kolegiacie aby dziękować  za otrzymane łaski i prosić o następne. W tym roku nasza Pielgrzymka była szczególna, ponieważ odbyła się  w 100 rocznicę objawień Matki Bożej  w Fatimie.

O godzinie 10.00 przybyłych pielgrzymów powitał Proboszcz Parafii Bożego ciała i współorganizator pielgrzymki Ks. Marian Bocho.

Wykład „Określenie celów w leczeniu cukrzycy” wygłosiła Pani doktor diabetolog Jadwiga Bujny. Pani doktor przybliżyła zebranym sposoby i cele utrzymania odpowiednich poziomów cukru, cholesterolu, ciśnienia w leczeniu cukrzycy.  Celem leczenia cukrzycy jest utrzymanie poziomu glukozy zbliżonego do normy tak bardzo jak tylko możliwe przy unikaniu dużych spadków i dużych wzrostów poziomu glukozy. Dobra kontrola cukrzycy oznacza osiągnięcie docelowych poziomów glukozy w określonych porach dnia. Uważa się , że takie wyrównanie najlepiej zapobiega występowaniu powikłań cukrzycy. Podsumowując, aby cukrzyca była dobrze wyrównana nie wystarczy tylko stosować leki, należy również prowadzić zdrowy tryb życia. Pod pojęciem  zdrowego trybu życia kryje się  odpowiednia dieta i przede wszystkim dużo ruchu.

Po wykładzie Pani doktor ,pod przewodnictwem Ks. Mariana Bocho , Ks. Dziekana Jana Jagustyna i Ks. Kapelana Janusza Kluza odbyło się Nabożeństwo Fatimskie.  Poszliśmy z procesją wokół kościoła z figurą Matki Bożej Fatimskiej niesioną na zmianę przez uczestników Pielgrzymki.

Po powrocie do kościoła wysłuchaliśmy koncertu pieśni Maryjnych w wykonaniu Pani Grażyny Jamińskiej.

Kulminacyjnym punktem Pielgrzymki była odprawiona  o godz. 12.00 Msza św. pod przewodnictwem Księdza Dziekana Jana Jagustyna. W koncelebrze byli również Ks. Proboszcz Marian Bocho i Ks. Kapelan Janusz Kluz. Tradycyjnie już oprawę Mszy św. przygotowali członkowie naszego Koła.

Na Pielgrzymkę  przybyli oprócz pielgrzymów z różnych zakątków  Podkarpacia zaproszeni goście w osobach Pani Poseł RP Anna Schmidt Rodziewicz, Burmistrz Miasta Jarosławia Pan Waldemar Paluch  z małżonką, Pani Dyrektor Biura Poselskiego Pani Poseł Elżbiety Łukacijewskiej Pani Karolina Chrząstek, Radna Miasta Jarosławia Pani Jolanta Korbut oraz będący  z nami od pierwszej Pielgrzymki Pan Zygmunt Florczak Prezes Polskiego Związku Niewidomych Koła Terenowego W Lubaczowie. Główne władze Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków reprezentowali Prezes Oddziału Wojewódzkiego PSD w Rzeszowie Pan Józef Mazur i Sekretarz Oddziału Wojewódzkiego PSD Pani Teresa Rybak. W tym roku po raz pierwszy udział w Pielgrzymce wzięli członkowie nowo powstałego Stowarzyszenia Diabetycy Powiatu Jarosławskiego współpracującego z naszym Kołem.

Po Mszy św. w godzinach popołudniowych pielgrzymi udali się w drogę powrotną do swoich miejscowości, aby       w przyszłym roku 13 maja znów przyjechać na kolejną VII już Pielgrzymkę do Jarosławia.

DSC02071 DSC02079 DSC02095 DSC02105 DSC02116 DSC02139 DSC02154 DSC02156 DSC02164 DSC02174

Możesz również polubić…

Skip to content