Wycieczka do Kazimierza Dolnego

W piątek 16 września udaliśmy się na autokarową wycieczkę do Kazimierza Dolnego. Kazimierz Dolny to miasto     w województwie lubelskim, w powiecie puławskim, położone nad Wisłą. Po przyjeździe na miejsce udaliśmy się na spotkanie z Panią przewodnik, która spędzając z nami cały dzień, bardzo ciekawie opowiedziała nam o historii tego miasta i jego zabytkach.

Początki osady sięgają XI w. Na jednym ze wzgórz istniała osada zwana Wietrzną Górą należąca do zakonu Benedyktynów. W 1181 roku Kazimierz Sprawiedliwy przekazał osadę norbertankom z podkrakowskiego Zwierzyńca. Norbertanki zmieniły nazwę osady na Kazimierz od imienia darczyńcy. Przymiotnik „Dolny” został dodany w latach późniejszych w celu odróżnienia osady od Kazimierza założonego pod Krakowem.

Założenie miasta oraz budowę zamku obronnego legenda przypisuje Kazimierzowi Wielkiemu. Prawa miejskie zostały przyznane miastu w pierwszej połowie XIV w. W 1406 roku Władysław Jagiełło dokonał lokacji miasta na prawach magdeburskich.

W 1501 roku Kazimierz Dolny stał się siedzibą Starostwa. Zygmunt I Stary zadłużony u Mikołaja Firleja, nadał w 1519 r. jemu i jego synowi Piotrowi dożywotni tytuł Starosty Kazimierzowskiego. Kazimierz pozostał we władaniu Firlejów do 1644 r.  W 1628 r. na Wietrznej Górze osiedlili się franciszkanie, zbudowali klasztor i rozbudowali istniejący kościół.

Złoty wiek Kazimierza skończył się w 1656 r. wraz ze spaleniem zamku przez wojska króla szwedzkiego Karola Gustawa. Powtarzające się przemarsze wojsk    i późniejsza epidemia zarazy przyczyniły się do upadku miasta.

W 1677 roku Jan III Sobieski wydał dekret pozwalający osiedlać się w mieście kupcom ormiańskim, greckim                 i żydowskim. Od końca XIX wieku Kazimierz Dolny stał się miejscowością wypoczynkową. W okolicznych wąwozach zaczęły powstawać wille i pensjonaty dla letników.

Dzisiaj Kazimierz Dolny stanowi zespół urbanistyczno – krajobrazowy, w którym zastał zachowany historyczny układ ośrodka handlu położonego na szlaku wiślanym.

Najbardziej znane zabytki tego miasta to :

– kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja zbudowany w latach 1586-1589, z ołtarzem w stylu barokowym   i organami w modrzewiowej oprawie z 1620 r. jedne z najstarszych w Polsce.

– ruiny zamku z XIV – XVI wieku

– kamienice Przybyłowskie w rynku z 1615 r.

– spichlerze

– synagoga

– klasztor o.o. Reformatów i Sanktuarium p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny

Nasza grupa po zwiedzeniu najważniejszych miejsc tego urokliwego miasta , udała się w kierunku przystani . Tam czekał już na nas statek, którym popłynęliśmy w godzinny rejs Wisłą. Pogoda nam dopisała , było bardzo ciepło             i słonecznie.

Po zejściu ze statku udaliśmy się w kierunku Rynku, gdzie można było w dowolny już sposób spędzić dany przez organizatorów czas wolny. W czasie gdy jedni odpoczywali , najbardziej wytrwali udali się na Górę Trzech Krzyży, aby podziwiać z niej najbardziej znany widok na Kazimierz Dolny. Na szcyt prowadzą kamienne schody. Stojące na górze trzy Krzyże nawiązują do Golgoty. Postawiono je w 1708 roku, miały upamiętniać liczne ofiary zarazy morowej             ( cholery ), która dziesiątkowała ludność na tych terenach.

Po zejściu z Góry Trzech Krzyży udaliśmy się całą grupą do autokaru , w drogę powrotną da Jarosławia.

dsc00939 dsc00949 dsc00964 dsc00966 dsc00970 dsc00978 dsc01009dsc00934dsc00931dsc00927

Możesz również polubić…

Skip to content