Wycieczka w Pieniny

Pieniny – pasmo górskie w łańcuchu Karpat, położone w południowej Polsce i północnej Słowacji , będące najwyższą częścią długiego , porozdzielanego pasa skałek wapiennych. Rozciągają się na długości około 30 km na wschód od przełomu Białki. Dwa przełomy Dunajca dzielą Pieniny na trzy części :

– Pieniny Spiskie , których najwyższym szczytem jest Żar – wysokość 879 m n.p.m.

– Pieniny Środkowe, których najwyższym szczytem są Trzy Korony  – wysokość 982 m n.p.m.

– Małe Pieniny , których najwyższym szczytem jest Wysoka – wysokość 1050 m n.p.m.

Takie informacje o Pieninach można przeczytać w internecie. Właśnie w te góry udaliśmy się grupą 20 osobową aby zwiedzić znajdujące się w nich miejsca naszym zdaniem warte zobaczenia.

Pierwszym z nich był gotycki , drewniany  kościół Św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wybudowany w II połowie XV wieku, z tego okresu pochodzą nawa i prezbiterium. Jest to świątynia orientowana o konstrukcji zrębowej. Posiada unikatową polichromię patronową pochodzącą z 1500 roku , najstarszą , w całości zachowaną w Europie, wykonaną na drewnie. Jest ona wykonana w 33 kolorach i zawiera 77 motywów w 12 układach.  Atrakcją tego kościoła są dzwonki, bardzo stare, mogły powstać w V wieku. Szczególna skala tego instrumentu określana mianem gamy perskiej ( dłuższe płytki dają wyższe tony) została uzyskana przez wykonanie płytek ze specjalnego stopu i zakopanie ich  w ziemi na pewien czas.

Z Dębna udaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu a z tamtąd do Niedzicy aby zwiedzić malowniczo położone zamki w Niedzicy i Czorsztynie.

Średniowieczny zamek Dunajec w Niedzicy został wybudowany w 1330 roku przez węgierski ród Berzevicsych, tędy bowiem przebiegała granica węgiersko-polska i ważny szlak handlowy. W pierwszej połowie XVII w. kolejny właściciel Jerzy Horvath przekształcił gotycką budowlę w renesansową rezydencję. Do 1945 roku był on w rękach prywatnych. Zwiedziliśmy go z Panią Przewodnik i udaliśmy się na przystań aby gondolami popłynąć przez Jezioro Czorsztyńskie aby zwiedzić ruiny gotyckiej warowni z XIV w.                                                                             Zalew czorsztyński ma powierzchnię 1335 ha, głębokość maksymalną 54,5 m. Z zamku w Czorsztynie udaliśmy się na spacer po zaporze. Zapora na Jeziorze Czorsztyńskim ma długość 404 m a wysokość 56 m. W godzinach popołudniowych po dniu pełnym wrażeń udaliśmy się do Kacwina na nocleg, aby następnego dnia znów wyruszyć na zwiedzanie tych pięknych okolic.

Rankiem drugiego dnia po śniadaniu udaliśmy się do Sromowców Wyżnych na przystań flisacką na spływ Dunajcem. Rzeka ta tworzy w okolicach Sromowców i Szczawnicy niezwykle malowniczą, wąską dolinę                  o stromych, w większości zalesionych zboczach, z których wyrastają strzeliste wapienne turnie. Spływ przełomem Dunajca stanowi wielką atrakcję , przyciągającą turystów z całego świata. Na odcinku 15 km od Kątów do Szczawnicy lub dalej do Krościenka , można podziwiać przepiękny , ciągle zmieniający się pieniński krajobraz. Kierujący tratwami flisacy umilają podróż legendami dotyczącymi regionu.

Ze Szczawnicy udaliśmy się na spacer wąwozem Homole, który był już ostatnim punktem naszej wyprawy              w Pieniny.

Wąwóz ten położony jest  w Małych Pieninach w miejscowości Jaworki koło Szczawnicy. Ma długość ok. 800 m. Jego ściany zbudowane są głównie ze skał wapiennych z domieszką łupków. Ma bardzo urozmaiconą rzeźbę i ciekawą budowę geologiczną. Dnem tego bardzo znanego wąwozu , uważanego za jeden z najpiękniejszych w Polsce płynie potok Kamionka. Tworzy on liczne kaskady , a w jego korycie znajdują się ogromne głazy. Płynie nim krystalicznie czysta woda. Od 1963 roku jest rezerwatem przyrody. Po przejściu wąwozu z jego szczytu zjechaliśmy do autokaru wyciągiem narciarskim, co również było dla nas atrakcją. Po południu udaliśmy się        w drogę powrotną do Jarosławia.

DSC05726 DSC05753 DSC05767 DSC05832 DSC05807 DSC05892 DSC05912 DSC05928 DSC05975 DSC05992 DSC06012

Możesz również polubić…

Skip to content