Wykład laryngologa

Jarosław 14 styczeń 2015r.

Wykład laryngologa

14 stycznia w Sali Lustrzanej odbył się wykład, którym rozpoczęliśmy kolejny rok naszej działalności. Jest to w naszym Stowarzyszeniu rok wyborczy i wykład ten był ostatnim wykładem organizowanym przez Zarząd naszego Koła jeszcze w starym składzie.
Na nasze zaproszenie przyjechały do nas przedstawicielki Firmy GEERS i laryngolog, pan doktor Marek Kordyś z Przemyśla.
Pan doktor w bardzo jasny i zrozumiały sposób opowiedział nam o przyczynach utraty słuchu, przypomniał nam budowę ucha, opowiedział w jaki sposób dźwięk jest rejestrowany przez nasze ucho, na czym polega słyszenie i rozumienie mowy.
W skrócie przedstawia się to następująco : dźwięk rejestrowany jest przez ucho. Małżowina uszna działa przy tym jak lejek. Dźwięk jest skupiany i kierowany do przewodu słuchowego . Następnie fala dźwiękowa trafia na błonę bębenkową i wprawia ją w drgania. Błona bębenkowa porusza trzy kosteczki w uchu środkowym : młoteczek, kowadełko i strzemiączko. Wszystko to dzieje się mechanicznie.
W trzeciej części tj. w ślimaku , rozpoczyna się etap odczuwania dźwięku. Drgania wprowadzają w ruch znajdującą się w nim ciecz. Ta z kolei pobudza do drgań znajdujące się w ślimaku komórki słuchowe rzęsate zewnętrzne i wewnętrzne. Komórki słuchowe są odpowiedzialne za przemianę drgań w impulsy bioelektryczne , przy czym do ich pobudzenia są potrzebne drgania o stosunkowo dużej amplitudzie , co w praktyce oznacza głośne dźwięki.
W sytuacji gdy do ucha docierają ciche dźwięki , wywołane przez nie niewielkie drgania nie są w stanie pobudzić komórek wewnętrznych do przemiany drgań w impulsy bioelektryczne. Konieczne jest wtedy wzmocnienie cichych dźwięków i tę funkcję pełnią komórki słuchowe zewnętrzne. Zatem komórki słuchowe zewnętrzne są niezbędne aby słyszeć , rozpoznawać i rozumieć ciche dźwięki. Niestety to właśnie one zazwyczaj ulegają uszkodzeniu.
Każda grupa komórek słuchowych łączy się z osobnym włóknem nerwowym. Włókna te razem połączone tworzą nerw słuchowy, który przewodzi informacje o dźwięku do odpowiednich obszarów mózgu. Dopiero w mózgu powstaje wrażenie słuchowe tzn. że właśnie tam wrażenie to jest interpretowane jako muzyka, mowa lub inny dźwięk.
Przyczyną zaburzeń słuchu może być : hałas, choroba, uwarunkowania genetyczne i naturalny, fizjologiczny proces starzenia określany mianem głuchoty starczej. Jest to powolny , naturalny ubytek słuchu postępujący wraz z wiekiem.
Po wykładzie pana doktora przedstawicielka Firmy GEERS, zajmującej się m.in. aparatami słuchowymi przedstawiła zebranym ofertę swojej firmy i zaprosiła wszystkich chętnych na bezpłatne badanie słuchu. Na koniec zaprosiła zebranych na drobny poczęstunek.

DSC06745DSC06746DSC06748DSC06749

Możesz również polubić…

Skip to content