X Pielgrzymka Diabetyków z Podkarpacia do Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin

Jak co roku już po raz dziesiąty, pod hasłem „Wszystko postawiłem na Maryję” w nawiązaniu do zbliżającej się beatyfikacji Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego 13 maja odbyła się Pielgrzymka Diabetyków           z Podkarpacia do Matki Bożej Królowej Rodzin.

W związku z panującą pandemią korono wirusa , przybyli na nią  głównie mieszkańcy miasta Jarosławia, członkowie Kół PSD oraz ich rodziny. Gośćmi wydarzenia byli Bolesław i Krystyna Szybistowie z Sanoka, inicjatorzy pierwszej pielgrzymki w 2012 roku oraz Pan Dawid Wajda  właściciel „Apteki Jarosławska”.   Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli Burmistrz Miasta Jarosławia Pan Waldemar Paluch                   i Europoseł Pani Elżbieta Łukacijewska. Pielgrzymów przywitał Proboszcz Kolegiaty ks. Marian Bocho, nabożeństwo majowe odprawił diakon Michał. Następnie zebrani wysłuchali koncertu organowego                   w wykonaniu organisty Pana Michała Daleszczyka, który zaprezentował utwory o tematyce maryjnej.            Mszy Świętej przewodniczył              ks. Dziekan Jan Jagustyn z Pawłosiowa, a kazanie wygłosił ks. Marek Szczepański – wikariusz Kolegiaty.

W wygłoszonym słowie odniósł się do trzech wydarzeń, które wiążą się z tym wyjątkowym dniem: ocalenia obrazu Matki Bożej Śnieżnej z pożaru naszej świątyni w 1862 roku, pierwszego objawienia Matki Bożej            w Fatimie w 1917 roku oraz 40 rocznicy ocalenia św. Jana Pawła II po zamachu na Jego życie. Kaznodzieja zauważył, że w każdym z tych przypadków płonął ogień: nienawiści do ówczesnego Proboszcza ks. Antoniego Żelaznego i wspólnoty parafialnej, gdyż sprzeciwiał się swawolom obyczajowym; nienawiści do Boga i ludzi panującej na początku XX wieku oraz nienawiści do wielkiego pasterza jakim był św. Jan Paweł II. Maryja okazała się Tą, która przychodzi z pomocą i ocala z niebezpieczeństw. Ks. Marek zachęcił, aby naszą odpowiedzią na powyższe wydarzenia była wdzięczność, zawierzenie Bogu przez Maryję i świadectwo. Spotkanie pielgrzymkowe zakończyło się zawierzeniem Matce Bożej w duchu św. Jana Pawła II i Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po zakończeniu Mszy św. wszyscy chętni mogli zwiedzić nowo powstałą galerię rzeźb oraz pospacerować po ogrodach wokół kościoła skąd można podziwiać piękną panoramę naszego miasta. Dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z  zadania publicznego pt. „Kształtowanie wśród chorych na cukrzycę postaw prozdrowotnych , a zwłaszcza związanych z profilaktyką alkoholową” wszyscy uczestnicy otrzymali gorący poczęstunek.

Mamy nadzieję , że w przyszłym roku będziemy mogli na XI Pielgrzymce gościć zgodnie z tradycją poprzednich spotkań diabetyków z całego Podkarpacia.

 

Możesz również polubić…

Skip to content