V Pielgrzymka Diabetyków z Podkarpacia do Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin

Jarosław 18 maj 2016

Poniżej publikujemy relację z V Pielgrzymki Diabetyków z Podkarpacia do Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin napisaną przez jednego z uczestników tego wydarzenia , redaktora naczelnego podkarpackiego miesięcznika PZN „Przewodnik” Pana Zygmunta Florczaka.

Relacja

z V-tej – Jubileuszowo drewnianejPielgrzymki Diabetyków z  Podkarpacia do Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin  zrealizowanej w jarosławskiej kolegiacie w dniu 13 maja 2016 r.

 

          Już po raz – Jubileuszowo – V-ty w rocznicę Objawień Fatimskich, w rocznicę zamachu na papieża Jana Pawła II 13 maja 1981 r., czy wspominaną w tenże dzień 154 rocznicę ocalenia cudownego Obrazu Matki Bożej Śnieżnej  Królowej Rodzin z pożogi ognia – w tym dniu ponownie do Jarosławia przybyli  mieszkańcy Podkarpacia borykający się z cukrzycą, by znowu spotkać się, wysłuchać prelekcji lekarza, czy teologicznego rozważania sensu cierpienia  w ludzkim życiu. Uroczystości – już tradycyjnie –  zrealizowano  w parafii p.w. Bożego Ciała – w jarosławskiej kolegiacie – przy Placu ks.  Piotra Skargi 2, której proboszczem -administratorem  jest ks.  Marian Bocho.

 

Wedle mnie tegoroczna Pielgrzymka była szczególną, ponieważ:

  • zrealizowano ją w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia Bożego
  • modlono się przed obrazem Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin już ozdobionym złotymi koronami
  • spotkaniu przewodniczył nie bp, a już abp Adam Szal
  • prelegenci (kapłan i lekarz) z innego, niż dotychczasowi punktu widzenia spojrzeli na problem cierpienia oraz jego zakotwiczeniu w ludzkim życiu
  • była to kolejno – Jubileuszowo – Pielgrzymka Vta   
  • zrealizowano ją w 99 rocznicę Objawień Fatimskich

 

W trakcie realizacji tegorocznej edycji Pielgrzymki nie zawiedli uczestnicy przybyli z terenu całego regionu, jej organizatorzy, czyli ks. Marian Bocho wraz z Grzegorzem Graboniem – prezesem Koła Terenowego PSD w Jarosławiu oraz miejscowe duchowieństwo na czele z abp Adamem Szalem, które w reprezentacji jarosławskich proboszczów koncelebrowało o godz. 1200 Mszę św. w intencji osób z cukrzycą i ich rodzin.

          W tym roku Uroczystości Honorowym Patronatem objęli:

– euro deputowana do Parlamentu Europejskiego – Elżbieta Łukacijewska

– Burmistrz Miasta Jarosławia – Waldemar Paluch

– Starosta Powiatu Jarosławskiego – Tadeusz Chrzan

 

Program Uroczystości zrealizowano wedle planu:

– godz. 1000 – powitanie, majówka

– godz.1030 – Weźmiecie swój krzyż … katecheza

– godz. 1100 – konferencja – określenie celów w leczeniu cukrzycy

– godz. 1130 –  część artystyczna – koncert zespołu „Gospel Vitae”

– godz. 1200 –  Msza św. w intencji osób z cukrzycą i ich rodzin pod

przewodnictwem ks. abp Adama Szala

– ok. godz. 1330 – wystąpienia zaproszonych gości

 

W tym dniu organizatorom Pielgrzymki sprzyjała  w miarę dobra pogoda, więc dopisała frekwencja  (w modlitewnym spotkaniu uczestniczyli pielgrzymi przybyli m.in. z Rzeszowa, Mielca, Krosna,  Nowej Dęby, Jasła, Przeworska, Podleszan, Leska, Jarosławia i Lubaczowa), co zaowocowało piękną liczbą osób uczestniczących w modlitewnym spotkaniu (wedle ks. Bocho około 600 osób).

W okolicznościowej homilii  abp Adam Szal zwrócił szczególną uwagę na rolę w naszym życiu modlitwy do Matki Bożej  i umiejętność wsłuchiwania się w to, o co Ona nas prosi – chociażby na przekładzie Jej kontaktów z dziećmi z Fatimy. Przypomniał, że to jarosławska greckokatolicka ikona Matki Bożej – „Brama Miłosierdzia” – towarzyszyła papieżowi Franciszkowi w tegorocznej inauguracji Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia Bożego. Omawiając jego istotę posiłkując się przykładami z Nowego Testamentu.

Przypomniał najważniejsze fakty i  relacje związane z Maryją  na przestrzeni ostatniego stulecia oraz omówił rolę modlitwy i siłę Jej zawierzenia. Tłumaczył mechanizm działania Miłosierdzia Bożego na przykładzie Maryi, która towarzyszyła Elżbiecie aż do czasu jej rozwiązania, czyli narodzin Jana Chrzciciela. W swoim rozumowaniu przywołał tegoroczne hasło Światowego Dnia Chorych i na nim omawiając istotę Miłosierdzia Bożego.

Wspomniał 1050 rocznice powstania nowego Narodu – Polski, która opierając się na Chrystusie na tym fundamencie budowała swą państwowość.

Zachęcał do nabożeństw „w duch ofiary i w duchu modlitwy”; zachęcał do wzbudzania intencji i życia wedle takiego wzorca, a jako źródło takiego życia wskazywał na Ewangelię. Namawiał do odmawiania różańca, czynienia pokuty, czyli świadomego przyjmowania chrześcijańskiego życia poprzez dobre spełnianie swoich obowiązków.

Uczulał, na prawidłowe odczytywanie proroctw, które mogą się już realizować, „aby nie przespać tego momentu”.

Kończąc apelował, abyśmy niczym nasi ostatni polscy święci i my moglibyśmy być Apostołami Miłosierdzia w swoim domu, otoczeniu, czy wymiarze szerszym.

Szczególne modlitewne spotkanie zakończyły okolicznościowe przemówienia przedstawicieli ludzi, którzy przyjęli honorowy patronat nad Pielgrzymką, był moment wręczenia kopii obrazu Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin  ks. arcybiskupowi oraz gorące wystąpienia ks. Mariana Bocho, który w ten sposób zapraszał na przyszłoroczne spotkanie.

Tak więc do zobaczenia w jarosławskiej kolegiacie -za rok, bo tradycje należy podtrzymywać i kultywować, a oprócz tego – pomimo pozorów –  każdy  z nas wymaga  zakotwiczenia swojego cierpienia i bólu w czymś niepojętym dla ludzkiego rozumu  lub zawierzyć je komuś, jak to niegdyś czynili dzisiejsi święci.

Zygflor                                                                                  2016-05-15

DSC00074 DSC00089 DSC00092 DSC00112 DSC00118 DSC00126 DSC00135 DSC00136 DSC00141

Możesz również polubić…

Skip to content