Dukla-Cergowa

W poniedziałek 12 lipca rankiem udaliśmy się w kierunku Dukli. Naszym celem było wyjście na Cergową i znajdującą się na niej wieżę widokową.
Cergowa (716 m) (inne nazwy: Góra Cergowska, Wielka Góra) to zalesiony szczyt Beskidu Dukielskiego w Beskidzie Niskim, na południowy wschód od Dukli. Posiada trzy wierzchołki (od zachodu): 716 m (z żelaznym krzyżem oraz wieżą widokową wybudowaną w 2018 r.), 683 m i 681 m. Jej sylwetka góruje nad Duklą. Występują tu liczne wychodnie piaskowca cergowskiego oraz jaskinie. Góra odwiedzana jest przez paralotniarzy.
Nasza wędrówka na szczyt Cergowej rozpoczęła się około 10 – tej godziny, po ponad dwóch kwadransach doszliśmy do Złotej Studzienki, miejsca gdzie Jan z Dukli rozpoczął swój pustelniczy żywot. Są tu ławeczki, ołtarz i rzucająca się w oczy, choć niewielka kapliczka. W środku niej bije źródełko, które według wierzących ma moc uzdrawiania. Kapliczka powstała u schyłku XIX wieku.
Jest to pięknie, magiczne miejsce, zewsząd otoczone przez wysokie drzewa, które zagarniają wszelakie widoki. Po odpoczynku w tym uroczym miejscu udaliśmy się żółtym szlakiem prosto do wieży widokowej. Przejście szlakiem na szczyt nie należało do łatwych, nasza grupa zmęczona panującym w tym dniu upałem i trudną do pokonania drogą , przybyła pod wieżę widokową około godziny 12 – tej.
Konstrukcja wieży posiada 4 kondygnacje, zaprojektowane w ten sposób, że całość zwężą się ku górze. Platforma widokowa została przykryta gontowym dachem. I nic tutaj nie jest przypadkiem, ponieważ w zamyśle projektanta, kształt oraz proporcje elewacji mają nawiązywać do tak zwanych kanadyjskich wież wiertniczych, które dominowały w krajobrazie regionu po odkryciu Łukasiewicza. Trzeba przyznać, że wieża prezentuje się dużo lepiej na żywo, aniżeli na zdjęciach.
Zejście z Cergowej odbywało się przy wtórze grzmotów idącej gdzieś w oddali burzy. My przy dobrej pogodzie udaliśmy się do Dukli na obiad, a po nim w drogę powrotną do Jaroslawia.
Na koniec garść informacji na temat wieży widokowej:
– drewniana konstrukcja mająca niepełne 22 metry wysokości
– posiada 4 kondygnacje
– Została oddana do użytkowania w roku 2018, 27 października
– Kosztowała prawie 1 mln zł
– Przy sprzyjającej aurze dostrzec można Beskid Niski, ale też Pogórze Karpackie, Karpaty Słowackie i Tarty.
– Nie jest to pierwsza konstrukcja na wierzchołku Cergowej. Wcześniej na szczycie znajdowała się wieża triangulacyjna

Możesz również polubić…

Skip to content