Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

      Obchody  Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w powiecie jarosławskim , zostały zorganizowane przez  Zarząd Koła Terenowego  Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Jarosławiu w tym roku wcześniej , bo już 10 października.  Każdego roku Światowy Dzień Walki z Cukrzycą koncentruje się na jednym temacie, który jest przedmiotem specjalnej uwagi. Tematy dotychczas poruszane dotyczyły między innymi cukrzycy i praw człowieka, cukrzycy i stylu życia, oraz kosztów cukrzycy i powikłań cukrzycy.            Głównym hasłem  tegorocznych obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą jest  „ Chroń swoją Rodzinę ”. Głównym celem obchodzenia tego dnia a jest zwiększenie świadomości społeczeństwa odnośnie przyczyn , objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą . Światowy Dzień Walki z Cukrzycą przypomina , że liczba przypadków cukrzycy wzrasta i nadal będzie wzrastać, o ile nie zostaną podjęte natychmiastowe działania prewencyjne .

Do Sali Lustrzanej na część oficjalną tego dnia przybyli zaproszeni goście w osobach:

  1. Pan  Dariusz Tracz   – Wice Burmistrz  Miasta  Jarosławia
  2.  Pan Leszek Kamiński  nauk med. Ordynator Oddziału kardiologicznego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Przeworsku
  3. Pan Paweł Ostrowski  – bankowiec , który wspólnie z doktorem  Kamińskim tworzy zespół „ Passione”
  4. Pan Tadeusz Słowik  – właściciel Restauracji Klasyczna w Jarosławiu
  5. Pan Dawid Wajda  – właściciel Apteki Jarosławskiej
  6. Pani  Ewa Leniar  – dyrektor szkoły nr 11  odziałem integracyjnym
  7. Pani Danuta Zaremba  Prezes Koła PSD w Podleszanach  wraz z członkami koła
  8. Pan Krystyna Woźniak  Prezes Koła PSD w Przeworsku  wraz z członkami koła

Po powitaniu przybyłych odczytano okolicznościowy referat, następnie Pan doktor L. Kamiński wygłosił wykład na temat „Cukrzyca okiem kardiologa”.

Po wykładzie odbył się koncert w wykonaniu zespołu „Passione”, który tworzą Pan doktor Leszek Kamiński i Pan Paweł Ostrowski.

Zarówno wykład Pana doktora jak również koncert stanowiły dla słuchaczy niezapomniane chwile.

Po południu w Restauracji Klasyczna odbyło się spotkanie integracyjne , na którym do późnych godzin wieczornych bawiło się 80 osób.

 Referat odczytany na Sali Lustrzanej:

Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) ustaliła hasło tegorocznego Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.

Tematem przewodnim na lata 2018-2019 jest:

RODZINA I CUKRZYCA

Zaś hasło tegorocznego Światowego Dnia Walki z Cukrzycą brzmi:

CUKRZYCA: CHROŃ SWOJĄ RODZINĘ

Cukrzyca to choroba przewlekła zagrażająca życiu. Każdy, kto z nią żyje powinien mieć świadomość, jakie niesie ona za sobą wyzwania. Począwszy od kontrolowania diety, dbania o regularne przyjmowanie leków, po częste sprawdzanie poziomu cukru we krwi.

W całym tym procesie to właśnie rodzina odrywa zasadniczą rolę wspierania bliskich, u których zdiagnozowano cukrzycę. Niezależnie od tego, czy jest to rodzic, który wstrzykuje dziecku insulinę, czy dziecko pomagające starszemu krewnemu pielęgnować rany przy stopie cukrzycowej.

Niestety nadal zbyt często zdarza się, że osoby żyjące z cukrzycą mają trudności z dzieleniem się problemami i troskami codzienności z chorobą. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) przeprowadziła badania, na podstawie których prawie jedna na dwie osoby z rozpoznaną cukrzycą (46%) twierdzi, że nie chce być obciążeniem dla swojej rodziny, a ponad połowa (51%) uważa, że diagnoza już stała się obciążeniem dla jego rodziny. Podczas gdy osoby chorujące na cukrzycę mają trudności z ujawnieniem choroby przed rodziną, jej członkowie chcieliby być poinformowani o diagnozie. IDF odkrył, że jedna trzecia badanych czuła się zaniepokojona (35%) lub przestraszona (33%), gdy u członka rodziny zdiagnozowano cukrzycę.

Współcześnie wiele rodzin nadal napotyka na trudności w dostępie do odpowiedniej edukacji, na temat tego jakie podjąć działania by zapobiec cukrzycy typu 2, czyli najbardziej rozpowszechnionej formy choroby. Tymczasem globalny wzrost cukrzycy typu 2 najczęściej związany jest z niezdrowym trybem życia. Dlatego tak ważne wydaje się zwiększanie nacisku na ządy i organy ochrony zdrowia, by jak najszybciej opracowały i wdrożyły lepsze programy profilaktyczne. Nie możemy dłużej liczyć na to, że ludzie sami będą żyć zdrowiej, kiedy nie wiedzą jak lub nie mogą sobie na to pozwolić.

Masa kolorowych reklam docierających z każdej strony, stale zachęca dzieci do nadmiernego spożywania pokarmów bogatych w cukier, sól i tłuszcz. Powinniśmy zrobić wszystko, aby edukować i uczynić zdrowszą dietę bardziej atrakcyjną. Rządy muszą ustanowić sztywne przepisy, które pomogą rodzicom w zapewnieniu swoim dzieciom zdrowej przyszłości. Ważne byśmy wszyscy zrozumieli, że cukrzyca to rosnąca globalna epidemia i szybko zbliżamy się do punktu, w którym stanie się ona niekontrolowana. Już każdego roku odpowiada ona za 4 mln zgonów i niezliczone orzeczenia inwalidztwa.

Najważniejsze narzędzia pomocne do zarządzania tym stanem to edukacja, wsparcie osób chorujących już na cukrzycę, dostęp do stałego i przystępnego cenowo leczenia, opieka na każdym poziomie ambulatoryjnym.

Od ponad 20 lat obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Dzień ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację ds. Cukrzycy (IDF – International Diabetes Federation) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO) przypada 14 listopada

W 2012 r. Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony będzie pod hasłem: „Cukrzyca: chrońmy naszą przyszłość”. Dzień ten ma być okazją do przypomnienia o problemie, z którym żyje wielu ludzi, ale również uświadomienia społeczeństwu niebezpieczeństwa związanego ze wzrostem zachorowań na cukrzycę.

Cukrzyca według WHO

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje cukrzycę jako: grupę chorób metabolicznych charakteryzujących się hiperglikemią (podwyższonym poziomem cukru we krwi) wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych.

Cukrzyca nie jest chorobą jednolitą. Do jej najczęstszych typów należy cukrzyca typu 2. Cukrzyca ta najczęściej skojarzona jest z otyłością, w początkowym okresie nie wymaga leczenia insuliną, lecz leków zmniejszających oporność tkanek na insulinę. W cukrzycy typu 1 uszkodzone są komórki trzustki wytwarzające insulinę, co prowadzi do całkowitego zaniku jej produkcji. Bez insuliny glukoza we krwi wzrasta, szczególnie po posiłku, i w efekcie pojawia się w moczu.

DSC07629 DSC07640 DSC07642 DSC07643 DSC07646 DSC07649 DSC07652 DSC07665 DSC07694

 

 

 

Możesz również polubić…

Skip to content