Wykład dietetyczki

W dniu 6 września w Restauracji Klasyczna w ramach realizacji zadania publicznego pt. „Kształtowanie wśród chorych na cukrzycę postaw prozdrowotnych , a zwłaszcza związanych z profilaktyką alkoholową” odbył się wykład Pani Dietetyk Małgorzaty Zięby. Pani Małgosia przyjechała do nas z Poradni Diabetologicznej z Przeworska i przedstawiła nam wykład na temat zdrowego żywienia w cukrzycy oraz o pielęgnacji stóp.

Co mogą jeść osoby chore na cukrzycę?

Dieta przy cukrzycy polega na wykorzystywaniu w jadłospisie produktów o jak najniższym stopniu przetworzenia i niskim indeksie glikemicznym – chleba razowego, makaronu z pełnego ziarna, surowych warzyw i owoców, naturalnego nabiału i jego przetworów. Warzywa , makarony powinny być gotowane al dente. Należy unikać produktów zawierających dużo skrobii (kukurydza , groch). Diabetycy powinni spożywać 5 posiłków w ciągu dnia.

W temacie pielęgnacji stóp, zaleca się, by stopy myć w letniej wodzie (w temperaturze nie wyższej niż 37 stopni) przy użyciu łagodnych płynów o pH 5,5. Stóp nie należy zbyt długo moczyć (wystarczy 2-3 minuty), po czym należy je starannie osuszyć, w szczególności przestrzenie międzypalcowe, aby nie dopuścić do zakażeń grzybiczych.

Przed wykładem Pani Małgosi nowe glukometry Contour i system ciągłego monitorowania glukozy Eversense E3 przedstawiła nam Pani Dagmara Bereś Przedstawiciel Firmy Ascensia Diabetes Care.

System ciągłego monitorowania glukozy Eversense E3  jest to w pełni implantowany, długoterminowy system CGM, zmieniany co 6 miesięcy. Zabiegi implantowania i usuwania sensora wykonuje lekarz. System jest refundowany przez NFZ dla osób chorych na cukrzycę, które ukończyły 18 lat.

Po wysłuchaniu obu wykładów , uczestnicy mieli możliwość skorzystać z poczęstunku , na który składały się przede wszystkim różnorodne warzywa przyrządzone na parze oraz wypełnili przygotowane ankiety sprawdzające nabytą wiedzę. W spotkaniu wzięło udział 50 osób.

Możesz również polubić…

Skip to content