Wycieczka do Sandomierza

We czwartek 19 lipca grupą 50 osobową udaliśmy się na wycieczkę do Sandomierza. Po przybyciu na miejsce spotkaliśmy się z Panią Przewodnik, która spędziła z nami cały dzień oprowadzając nas po tym uroczym mieście, opowiadając nam jego historię.

Sandomierz to  miasto leżącego w woj. Świętokrzyskim w powiecie sandomierskim nad Wisłą,  położony na siedmiu wzgórzach nazywany jest czasem „małym Rzymem”, usytuowany w Nizinie Nadwiślańskiej, rozciąga się od Wyżyny Sandomierskiej po Równinę Tarnobrzeską. Większość zabudowy wraz z historycznym centrum uznana została w 2017 roku za pomnik historii.

Przez miasto przebiegają szlaki turystyczne : Cysterski, Św. Jakuba, Via Jagiellonica, Architektury Drewnianej. Pierwsze wzmianki o mieście umieścił Gall Anonim w swojej Kronice Polskiej spisanej w latach 1112 – 1116. Miasto zaliczone przez Galla Anonima obok Wrocławia i Krakowa do jednej z trzech głównych siedzib Królestwa Polskiego. Od końca XIV w. aż do rozbiorów Sandomierz był miejscem , w którym odbywały się sądy szlacheckie pierwszej instancji: ziemski i grodzki. Spacerem przez sandomierski Rynek z gotyckim Ratuszem w centrum udaliśmy się do Bramy Opatowskiej. Brama Opatowska to gotycka brama wjazdowa jedyna zachowana ( jedna z czterech) z drugiej połowy XIV w. ufundowana przez króla Kazimierza Wielkiego. Z jej murów podziwialiśmy panoramę miasta. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie trasy podziemnej tzw.  „Lochów Sandomierskich” (niektóre pomieszczenia są usytuowane na głębokości ponad  12 m). Po ich opuszczeniu przeszliśmy przez Ucho Igielne- jedyną zachowaną furtę dominikańską, następnie przez piękny wyżłobiony w lessie wąwóz przeszliśmy do zespołu klasztornego                        O. Dominikanów pw. Św. Jakuba. Klasztor ten zbudowany w 1226 r. jest jednym z pierwszych w Polsce kościołów wzniesionych z cegły, zaliczany do wąskiej grupy zabytków najwyższej klasy. Wnętrze kościoła zdobią cenne witraże  z lat 1910-1918 projektu Karola Frycza. Po zwiedzeniu klasztoru przeszliśmy obok zamku królewskiego z XIV w. i udaliśmy się do sandomierskiej Katedry.  Bazylika Katedralna wzniesiona została w miejscu pierwotnej romańskiej kolegiaty, zniszczonej najazdami Tatarów w XIII w. i Litwinów w 1349 r.

Sandomierska katedra to gotycka budowla typu halowego z trójbocznie zamkniętym, wydłużonym prezbiterium, nakryta sklepieniami krzyżowo – żebrowymi. Na ścianach prezbiterium zachowały się bizantyjsko – ruskie polichromie z pierwszej połowy XV w.  Ołtarze  i portale Katedry wykonane są z czarnego i różowego marmuru.        Na ścianach naw widnieje zespół 16 obrazów , z których 12 tworzy cykl tzw. „Kalendarium”, natomiast cztery obrazy pod chórem przedstawiają między innymi sceny z historii Sandomierza. W skarbcu Katedry przechowywany jest między innymi relikwiarz drzewa Krzyża Świętego podarowany kolegiacie przez króla Władysława Jagiełłę w uznaniu zasług rycerstwa sandomierskiego w bitwie pod Grunwaldem.

Ostatnim punktem naszego pobytu w Sandomierzu był rejs statkiem po Wiśle, który był dla nas odpoczynkiem  i relaksem po dniu pełnym wrażeń.

DSC04954

DSC04965 DSC04984 DSC05043 DSC05059 DSC05066 DSC05124

Możesz również polubić…

Skip to content